سیم بکسل نازک

سیم بکسل نازک

سیم بکسل نازک

به سیم بکسل هایی که سایز آنها زیر 1 میلی متر باشد، سیم بکسل نازک یا سیم بکسل ریز بار گفته می شود. در تولید این سیم ها از فولاد و یا استلنس استیل استفاده می کنند. در ابعاد و اندازه های خیلی پایین، این سیم با ساختار 7 در 7 و در اندازه های بزرگ تر، ساختار آن به صورت 19 در 6 و 19 در 1 است. بسته به اینکه این سیم قرار است در کجا مورد استفاده قرار گیرد، این سیم در دو حالت روکش دار و بدون روکش عرضه می گردد. سیم بکسل های نازک را به متراژ 1000 متر دور قرقره پیچیده و در اختیار متقاضیان و صنایع نیازمند به این سیم قرار می دهند. تنسایل مقاومت کششی این سیم بین 1560  تا 1990 نیوتن بر مترمربع متغیر است؛ این معیار بر حسب نوع کاربری متفاوت خواهد بود.

آلیاژهای سخت فولادی از جمله متریال های مورد استفاده در تولید سیم بکسل نازک هستند. این آلیاژهای سخت برای آنکه فنریت مورد نیاز را ارائه کنند با عنصر وانادیوم و 2 تا 4 کربن ترکیب شده اند. حضور این مقدار از کربن، باعث افزایش خاصیت مقاومت فولاد می شود. سیم بکسل های فولادی با گالوانیزه سرد پوشانده شده اند؛ این پوشش گالوانیزه حاوی عنصر روی است؛ عنصر روی نیز قابلیت مقاومت در برابر آب و رطوبت را به سیم بکسل اضافه می کند. سیم بکسل های گرید 1660 و 1770 مصرف بالایی دارند. معمولا با اضافه کردن کربن و با انجام عملیات سخت کاری، مقاومت کششی و سختی سیم بکسل را تحت تاثیر قرار داده و باعث افزایش این دو فاکتور می شوند. در ضمن، سیم بکسل هایی که در چنین شرایطی تولید می شوند، در برابر سایش محیطی نیز مقاومت بالایی دارند.

 

 

سیم بکسل نازک

 

سیم بکسل نازک در چه گریدهایی ارائه می گردد؟

همانطوری که در فوق نیز اشاره کردیم، یکی از گریدهای سیم بکسل نازک، گرید استلنس استیل است. استلنس استیل در واقع آلیاژی از جنس آهن و حاوی مقدار زیادی کروم و نیکل است. یکی از مهم ترین مشخصه های این گرید، ضد زنگ بودن آن می باشد. سیم بکسل استلنس استیل در رنگ نقره ای مایل به زرد در بازار یافت شده و بدون آنکه نیاز به آبکاری سطحی داشته باشد، در برابر آب و رطوبت مقاومت بالایی را از خود نشان خواهد داد. از دیگر خصوصیات منحصر به فرد استلنس استیل مقاومت قابل توجه آن در برابر مایعات خورنده است. این ویژگی یکی از ویژگی های ذاتی این آلیاژ است و حتی اگر یک خراش سطحی در سیم بکسل تولید شده از این آلیاژ به وجود آید، باز هم در معرض خطر زنگ زدگی قرار نخواهد گرفت. سرعتِ خوردگی و زنگ زدگی سیم بکسل استلنس استیل بسیار پایین است و به همین دلیل است که در صنایع متفاوت مانند صنایع دارویی، صنایع غذایی و دریایی از آن استفاده می شود.

لازم به ذکر است که سیم بکسل از جنس استلنس استیل نیز دچار زنگ زدگی می شود، اما این اتفاق در یک بازه زمانی طولانی مدت اتفاق خواهد افتاد و در ضمن، سرعت زنگ زدگی آن نسبت به سرعت زنگ زدگی سیم بکسل های نازک فولادی بسیار کم و ناچیز است. کروم اضافه شده به فولاد، باعث افزایش مقاومت این آلیاژ در مواجه با آب و شرایط مرطوب شده و به همین دلیل است که استلنس استیل و سیم بکسل نازک ساخته شده از آن مقاومت بالایی در برابر شرایط جوی مختلف از خود نشان می دهند. گریدهای متفاوتی از سیم بکسل نازک مقاوم در برابر زنگ زدگی در بازار موجود هستند.

گرید 304 سیم بکسل نازک استلنس استیل در محیط های مغناطیسی، قابلیت جذب محدود دارد و سیم بکسل نازک گرید 316 در تماس با آهنربا، اصلا قابلیت جذب از خود نشان نمی دهد. گریدهای یاد شده از نظر مقاومت کشش یکسان و برابر هستند، اما استفاده محدود از مولیبدنیت، در گرید 316 باعث شده که این گرید در برابر زنگ زدگی مقاومت بالاتری از خود نشان داده و حتی در محیط های کلریدی دچار خوردگی نشود.

سیم بکسل نازک

مقاومت وزنی سیم بکسل نازک را چگونه حساب می کنند؟

وقتی می خواهیم در مورد مقاومت وزنی صحبت کنیم، باید به برخی فاکتورها و مقادیر همانند تنسایل، WLL و MBL نیز توجه کرده و در محاسبات خود آنها را لحاظ کنیم. نکته ای که فهمیدن آن نیاز به محاسبات پیچیده ای ندارد این است که با بالا رفتن قطر سیم بکسل نازک، مقاومت کششی آن نیز افزایش پیدا می کند. این موضوع در حالی است که تنسایل مقاومت کشش سیم بکسل نازک، تحت تاثیر متریال و عملیات حرارتی تغییر می کند و هیچ ارتباطی بین سایز و تنسایل وجود ندارد. بنابراین با داشتن سطح مقطع بر حسب MBL و WLL می توان میزان مقاومت سیم بکسل نازک در برابر کشش را به دست آورد.

وقتی سیم بکسل نازک در معرض نیروی کششی قرار گرفته و در آستانه پاره شدن است، MBL و تنسایل اتفاق می افتد، اما WLL همان حداکثر نیرویی است که به سیم وارد شده و سیم می تواند بدون آنکه در ناحیه الاستیک تغییر طول دهد، آن را تحمل کند. به زبان دیگر WLL همان مقداری است که عدد آن را به صورت کمی و عددی بیان کرده و کاربران جهت اتصال بار روی سیم، به آن نیاز دارند. توجه داشته باشید، انتخاب WLL فاکتور دقیق تری است و برای انتخاب نوع سیم بکسل نیز مناسب تر به نظر می رسد. در اغلب انواع سیم بکسل، مقدار MBL از مقدار WLL بیشتر است و دلیل این امر نیز این است که MBL را در زمانی به دست می آورند که سیم در مرحله پارگی قرار می گیرد و حداکثر تنش به سیم اعمال می شود.

برای اندازه گیری میزان باری که یک سیم در مرحله پارگی به ازای هر میلی متر مربع از سطح مقطع تحمل می کند، میزان تناسیل سیم را بر عدد 10 تقسیم می کنند. برای مثال اگر میزان تنسایل یک سیم 1770 باشد، میزان باری که سیم می تواند در مرحله پارگی تحمل کند، 177 کیلوگرم است. با داشتن قطر بیرونی سیم، دو برابر قطر را در عدد 3.14 ضرب می کنند و سپس عدد به دست آورده شده را بر عدد 4 تقسیم می کنند؛ این فرمول، فرمول به دست آوردن سطح مقطع سیم است.

 

انواع سیم بکسل نازک

 

با کمک WLL چگونه سایز سیم را انتخاب می کنند؟

کاربرها برای آنکه بتوانند در مورد انتخاب قطر و کاربری سیم بکسل اقدام کنند، به اطلاعات و مشخصات مکانیکی و یا اطلاعات فنی سیم بکسل توجه می کنند. برای بررسی کردن مشخصات فنی سیم به دو فاکتور تنسایل و عملیات حرارتی افزاینده سختی و کشش نیاز است. تنسایل، وابسته به متریالی است که در تولید سیم بکسل به کار برده شده است. مفاهیم WLL و MBL تحت تاثیر قطر و سایز سیم بکسل هستند و با اینکه از جنس و ماهیت تنسایل هستند، در سایزهای مختلف، متفاوت به نظر می رسند.

گرچه MBL و WLL به هم شبیه بوده و در صورت تغییر سایز سیم بکسل، آنها نیز تغییر می کنند، اما یک تفاوت عمده بین آنها وجود دارد و آن هم این است که MBL (حداقل تنش شکست) به مانند تنسایل، در نقطه پارگی سیم اتفاق می افتد، اما WLL همان میزان باری است که سیم در حالت امن می تواند تحمل کند. نکته ای که خوب است به آن توجه داشته باشید این است که در اغلب گریدها و متریال ها، بین MBL و WLL یک نسبت مشخص وجود دارد. برای مثال اگر به گرید استلنس استیل توجه کنید، MBL گزارش شده در این گرید، یک سوم WLL است. اگر نگاهی به جداول مهندسی بیندازید، مناسب ترین عددی که می توان به کمک آن سیم بکسل نازک را انتخاب کرد، WLL است. این مفهوم در نقطه امن و قبل از آنکه سیم بکسل پاره شود، اتفاق می افتد.

استرندها و مفتول ها، تشکیل دهنده بافت در سیم بکسل هستند و در واقع، این ساختار سیم است که تعیین می کند چه تعداد سیم و مفتول در آن به کار برده شود. برای مثال در سیم مفتول از نوع استاندارد، مفتول های به کار برده برای تولید این نوع سیم، قطری برابر دارند. در اینجا، چنانچه تعداد رشته ها مشخص باشد، با ضرب کردن آنها در مساحت هر مفتول می توان سطح مقطع سیم بکسل نازک را محاسبه کرد. با گذاشتن شعاع مفتول در رابطه  می توان سطح مقطع  مفتول را به دست آورد. در این رابطه عدد، پی برابر 3.14، و r نیز همان شعاع و یا نصف قطر هر مفتول است. برای به دست آوردن میزان باری که هر سیم می تواند در وضعیت امن متحمل شود، باید سطح مقطع هر سیم را در WLL ضرب کرد؛ واحد عدد به دست آمده از این فرمول نیوتن بر میلی متر مربع است.

پوشش سطحی سیم بکسل های فولادی نازک از چه نوعی است؟

برای پوشاندن سطح سیم بکسل های نازک از روش های متفاوتی استفاده می کنند که از جمله کاربردی ترین آنها می توان به آبکاری گالوانیزه گرم، روغن کاری یا گریس کاری و آبکاری گالوانیزه گرم اشاره کرد. برای پوشاندن سیم بکسل های نتاب و آسانسوری از روش گریس کاری و برای پوشاندن سطح خارجی سیم بکسل های نازک از روش آبکاری گالوانیزه سرد استفاده می کنند. در روش گالوانیزه سرد، برای آنکه سیم بکسل دچار زنگ زدگی نشود، سطح خارجی را با یک لایه نازک از فلزهایی مانند زینک و یا روی می پوشانند. عدد اتمی این فلزات 30 است و با از دست دادن الکترون، مانع از ایجاد زنگ زدگی در سیم بکسل می شوند. در فرآیند گالوانیزه سرد، حمام فلز روی که دمای آن بین 240 تا 260 درجه سانتی گراد است، آماده می شود و پوشانده شدن سطح به کمک فلز روی انجام می گیرد.

یکی از عیوبی که به روش گالوانیزه سرد گرفته می شود این است که در صورت ایجاد یک خراش در سطح سیم بکسل، شرایط برای زنگ زدگی و اکسید شدن فراهم می شود. در جاهایی که نیاز است سیم بکسل در برابر رطوبت و آب مقاومت بالایی از خود نشان دهد از گریدهای 304 و 316 استفاده می شود.

 

سیم بکسل نازک

 

انواع سیم بکسل نازک

انواع سیم بکسل نازک، گاهی اوقات به ‌اشتباه سیم بکسل های ضد زنگ خوانده می شوند. سیم بکسل های نازک را در سایز کوچک و با ساختار مغزی 7×7 می سازند. جنس مغزی در این نوع سیم بکسل، فولادی است و روکش نیز از نوع پی وی سی می باشد. باشگاه های ورزشی یکی از جاهایی است که این نوع سیم بکسل کاربرد زیادی در آنجا دارد. معمولا برای اتصال وزنه به اهرم فشار و یا حرکت قرقره، از این سیم بکسل استفاده می کنند.

نکته ای که خوب است در مورد روکش سیم بکسل گفته شود، این است که این روکش تنها باعث مقاومت سیم به زنگ زدگی نشده و حضور آن باعث افزایش مقامت سایشی و کاهش تماس لایه ها با سطوح مختلف نیز می گردد. به خاطر داشته باشید، سیم بکسل نازک روکش دار در اثر ایجاد یک خراش، در صورتی که در معرض آب و رطوبت قرار گیرد، به راحتی دچار زنگ زدگی شده و از میزان عمر مفید آن کاسته می شود.

سیم بکسل های 4 به 5 در مقایسه با سایر انواع سیم بکسل کاربرد بیشتر داشته و حضور آنها در صنایع بسیاری مشاهده می شود. در اینجا، عدد 4 به معنی قطر سیم بر حسب میلی متر و عدد 5 بیانگر ضخامت روکش پی وی سی است. سیم بکسل های 7×7، برای سایز 3 تا 7 میلی متر و سیم بکسل نازک 12×6 برای سایز 8 تا 12میلی متر مورد استفاده قرار می گیرند؛ به این نوع سیم بکسل، سیم بکسل هفت لا نیز می گویند.

قیمت سیم بکسل نازک

قیمت سیم بکسل نازک را با توجه به معیارهایی چون قطر سیم، نوع سیم، جنس سیم و ضخامت آن تعیین می کنند. جنس پوشش یا از نوع گالوانیزه است و یا از جنس پلاستیک و قطر آن نیز در بازه عددی 3 تا 8 میلی متر قرار دارد.

خرید سیم بکسل نازک

صنایع مختلف برای خرید سیم بکسل نازک 7×7 رغبت و تمایل بیشتری نشان می دهند. مغزی این نوع سیم بکسل، فولادی است و روکش گالوانیزه به کار برده شده در آن موجب افزایش دوام و عمر این نوع سیم بکسل نازک شده است. سیم بکسل نازک 7×7، 49 مفتول داشته و از سیم بکسل های ترمزی به صرفه تر و مقاوم تر است. خرید سیم بکسل نازک را به تمام صنایعی که دوام و مقاومت برایشان مهم است، توصیه می کنیم.

کاربرد سیم بکسل نازک

سیم بکسل نازک به دلیل کاربری و مزیت های خاصی که دارد در جاهای متفاوتی استفاده می شود. برخی از متداول ترین موارد کاربرد سیم بکسل نازک به شرح زیر است:

  • کشتارگاه ها و مرغ داری ها
  • شیشه بالابر در خودروها
  • ترمز دوچرخه
  • سیم کلاچ در خودروها
  • تجهیزات و دستگاه های بدنسازی
  • سیم بکسل نازک برای لوستر

سیم بکسل نازک

 

اتصالات سیم بکسل نازک

اتصالات سیم بکسل نازک تنوع زیادی داشته و در ایجاد این تنوع، فاکتورهایی چون شکل، قابلیت وزنی، برندهای تولید کننده، متریال به کار برده شده در تولید اتصالات و استانداردها دخالت دارد. از جمله اتصالات سیم بکسل می توانیم به بست سیم بکسل، حلقه فولادی، مهارکش، گوشواره، قلاب، انواع شگل، رابط سیم بکسل و قلاب کاربین اشاره کنیم.

اتصالات سیم بکسل را با توجه به متریال به کار برده شده در تولید آنها دسته بندی می کنند. یکی از انواع این اتصالات از جنس فولاد است و نوع دیگری از آنها از جنس استلنس استیل در گریدهای 304 و 316 می باشد. شکل و انحنای موجود و عملیات حرارتی سخت کاری، روی قابلیت وزنی اتصالات در سیم بکسل نازک تاثیر دارد.

سیم بکسل نازک برای لوستر

یکی از جاهایی که می توان از سیم بکسل نازک استفاده کرد، لوسترها هستند. سیم بکسل نازک برای لوستر از الیاف فولادی ساخته شده و از سیم، لایه سیم و مغزی تشکیل شده است. الیاف فولادی را به صورت مارپیچی دور هم تابانده و سیم بکسل نازک مناسب برای لوستر را تولید می کنند. در جاهایی که نیاز است تعدادی آویز به هم متصل شوند، از این نوع سیم بکسل استفاده می کنند.

 

سیم بکسل نازک برای لوستر

نازکترین سیم بکسل

سیم بکسل در قطرهای متفاوت در بازار موجود بوده و صنایع متفاوت با توجه به نیازی که دارند، از یکی از آنها استفاده می کنند. سیم بکسل هایی که قطر آنها1.2، 1.5، 2 و 3 میلی متری هستند، نازک ترین سیم بکسل بوده و در قرقره های 5 هزار متری در بازار موجود هستند. سیم بکسل هایی که ضخیم تر بوده و سایز آنها از 4 بالاتر است، در متراژهای هزار متری و 5 هزار متری عرضه می شوند.

محبوبیت سیم بکسل های خیلی نازک، از سایر سیم بکسل ها بیشتر بوده و در اغلب صنایع، سیم بکسل هایی که ضخامت آنها 0.5 میلی متر تا 2 میلی متر است، به کار برده می شوند. البته خوب است بدانید که پرکاربردترین نوع سیم بکسل، سیم هایی در نمره های 4، 8، 10 و 14 است. نازک ترین نوع سیم بکسل، انعطاف پذیری بالایی داشته و به دلیل داشتن روکشی از نوع استیل ضد زنگ، کاربردی زیادی در صنایع دریایی دارد. لازم به یادآوری است که سیم بکسل با روکش استیل از سیم بکسل با روکش گالوانیزه گران تر است.

سیم بکسل نازک برای لوستر

 

فروش سیم بکسل نازک

تعداد مجموعه های حرفه ای فعال در حوزه فروش سیم بکسل نازک در کشورمان کم نیست و تنها کافی است عرضه کننده ای را بیابید که محصولات خود را با مناسب ترین قیمت و با بهترین کیفیت ارائه می کند.

سیم بکسل نازک با مغزی فولادی

سیم بکسل نازک با مغزی فولادی یکی از انواع سیم بکسل نازک به شمار می رود. مغزی سیم بکسل دو نوع دارد: مستقل و یا سیم بکسل با رشته های فولادی. به مغزی سیم بکسلی که از جنس فولاد بوده و در ضمن، قطر سیم نیز از 10 میلی متر کمتر است، مغزی فولادی گفته می شود. اگر مغزی سیم بکسل، از نوع مستقل باشد، به آن مغزی سیم بکسل مستقل می گویند.

 

سیم بکسل نازک روکش دار

سیم بکسل نازک روکش دار

سیم بکسل نازک روکش دار از جنس پی وی سی است. قیمت این نوع سیم، از سایز انواع سیم بکسل موجود در بازار کمتر بوده و انعطاف پذیری آن بالاست. یکی از برجسته ترین و مهم ترین خصوصیات و ویژگی های این نوع سیم بکسل، بالا بودن مقاومت در برابر عوامل محیطی مانند رطوبت و سایش است. این نوع سیم در برابر هر عامل آسیب رسانی، مقاوم عمل می کند.

قیمت سیم بکسل نازک روکشدار

قیمت سیم بکسل نازک روکش دار، به این دلیل که قطر آن کمتر است، پایین در نظر گرفته می شود. برای دریافت قیمت دقیق سیم بکسل های نازک بهتر است به مجموعه هایی مراجعه کنید که در این حوزه فعالیت مستمر داشته و در حال ارائه و عرضه سیم بکسل از نوع نازک هستند. توجه داشته باشید قیمت سیم بکسل بر اساس قطر تعیین می شود و این قطر سیم است که مشخص می کند سیم بکسل با چه قیمتی به بازار عرضه گردد.

ویژگی های سیم بکسل نازک روکش دار

یکی از مهم ترین ویژگی های سیم بکسل نازک روکش دار مقاومت آن در برابر رطوبت و آب است. در صنایعی مانند صنایع دریایی این مزیت و خصوصیت حائز اهمیت است. این نوع سیم مقاومت دائمی در مقابل رطوبت داشته و در مناطق ساحلی و یا جاهایی که رطوبت به صورت دائمی وجود دارد، تنها این نوع سیم است که قابلیت استفاده و کاربرد داشته و در مورد آن، نگرانی از بابت زنگ زدگی و کاهش طول عمر وجود ندارد. لازم به ذکر است که این خصوصیت و مزیت در فرایند تولید سیم بکسل نازک روکش دار، اهمیت داشته و در واقع این مزیت است که باعث تغییر در پروسه تولید می گردد.

 

سیم بکسل نازک روکش دار

مغزی سیم بکسل نازک روکش دار

مغزی سیم بکسل نازک روکش دار، همان میانی ترین و مرکزی ترین قسمت در سیم بکسل های نازک است. مغزی نقش نگهدارندگی سایر رشته ها را بر عهده دارد؛ در واقع، بقیه رشته ها به دور مغزی تابانده می شوند. قطر مغزی بسیار مهم است؛ زیرا نباید زمانی که طناب زیر فشار بار قرار می گیرد، از تماس قرار گرفتن رشته ها جلوگیری کند. مغزی ها یا از جنس فولاد هستند و یا از جنس الیاف. سیم بکسل هایی که مغزی آنها فولادی است دوام بیشتر، و انعطاف پذیری پایین تری دارند. در انتخاب نوع مغزی، کاربری سیم بکسل اهمیت زیادی داشته و باید به آن توجه کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *